Кадіївський педагогічний коледж8 ВЕРЕСНЯ – МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ГРАМОТНОСТІ

ІСТОРИЧНА ЛІТЕРАТУРНА СТОРІНКА ДО МІЖНАРОДНОГО ДНЯ ГРАМОТНОСТІ

Починаючи з 1966 року ЮНЕСКО відзначає Міжнародний день грамотності, намагаючись саме в такий спосіб привернути увагу суспільства й мобілізувати міжнародну суспільну думку, щоб збудити його інтерес і досягти активної підтримки зусиль, спрямованих на розповсюдження грамотності — однієї з головних сфер діяльності ЮНЕСКО починаючи з часів її першої Генеральної конференції в 1946 році.


Мета Міжнародного дня грамотності — відзначити, що бути грамотним важливо для кожної людини та суспільства в цілому. Він підкреслює важливість грамотності та хоча б базової освіти як незамінних інструментів, що необхідні для побудови інтегрованого й мирного суспільства у XXI столітті.

Міжнародний день грамотності (ILD) 2020 присвячено «Навчанню грамотності та подоланню неграмотності в умовах кризи COVID-19 поза її межами», а також ролі викладачів та змінам в педагогіці.

В умовах профілактики коронавірусної інфекції пропонуємо студентам ознайомитись з літературно-інформаційною сторінкою з життя І.П. Котляревського.9 вересня щороку Україна відзначає день народження «веселого мудреця з Полтави» Івана Петровича Котляревського, який уславився, в першу чергу, тим, що започаткував українську літературну мову.

Для панича це було надзвичайним - не побоятися упровадити в літературу живу мову. Дійсно, поема «Енеїда» стала першим твором нової української літератури, що був написаний народною мовою. Широке й талановите зображення життя українців у широкому контексті їхньої мови, історії, звичаїв, традицій і побуту принесло авторові й поемі великий успіх серед сучасників, викликало багато наслідувань і привело до того, що українська народна мова остаточно витіснила з літературного вжитку стару книжну мову. Примірники «Енеїди» були в бібліотеках Наполеона, російського царя Миколи І.

Мало хто знає, що І. Котляревський та Г. Квітка-Основ'яненко як директори Полтавського та Харківського театрів організували і брали найактивнішу участь у викупі з кріпацтва відомого актора Михайла Щепкіна.

За свідченнями істориків, в Івана Котляревського була таємна покровителька — «жінка, яка його любила». Саме вона посприяла тому, щоби діяча не притягнули до відповідальності під час повстання декабристів на початку ХІХ століття. Вважається, що цією покровителькою була Варвара Рєпіна, дружина генерал-губернатора Миколи Рєпіна.

Відзначився Іван Котляревський також тим, що перед смертю відпустив на волю кріпаків, а будинок на горі в Полтаві та усе майно заповів своїй економці, Мотрі Векливечивій.

Таким чином, заслуг у яскравого, самобутнього письменника чимало. Вітаємо усіх поціновувачів творчості І.П. Котляревського з днем народження улюбленого та шанованого письменника, драматурга, якого Тараса Шевченко назвав національним співцем та надзвичайно талановитою людиною.

© ВП «Кадіївський педагогічний коледж Луганського національного університету імені Тараса Шевченка», 2016