Стахановський педагогічний коледж15 лютого 2017День виведення радянських військ з АфганістануДвадцять вісім років тому, 15 лютого 1989 року, закінчилася одна із трагічних воїн другої половини ХХ століття – війна в Афганістані. В цей день командувач 40-ю армією обмеженого контингенту Радянських військ в Афганістані генерал-лейтенант Борис Громов перетнув міст через річку Амудар'ю, повідомивши, що за ним на території Афганістану не залишилося жодного радянського солдата…

Рішення ввести радянські війська до Афганістану було ухвалено 12 грудня 1979 року. Офіційна мета введення була — запобігти загрозі іноземного військового втручання.

До складу радянського контингенту входили: управління 40-ї армії з частинами забезпечення і обслуговування, чотири дивізії, п'ять окремих бригад, чотири окремі полки, чотири полки бойової авіації, три вертолітні полки, одна трубопровідна бригада, одна бригада матеріального забезпечення й деякі інші частини й установи.

Військову операцію по введенню радянських військ в Афганістан можна розділити на два етапи. На першому етапі 27 грудня штурмом був узятий палац Дар-уль-Гаман, кабульське радіо та інші важливі об'єкти. Другий етап полягав в тому, щоб, перейшовши державний кордон і здійснивши марш за маршрутами Термез - Кабул - Газні і Кушка - Герат - Кандагар, охопити кільцем найбільш важливі адміністративні центри країни. Виконуючи це завдання, перша мотострілецька дивізія (12 тисяч чоловік) рухалася в напрямку Кушка - Кандагар, а інші сили через Термез, перевал Саланг - на Баграм і Кабул. Частина радянських військ з Кабула попрямувала в Гардес.

Кожен четвертий із майже 600 тисяч військовослужбовців, які брали участь у бойових діях в Афганістані, — наші співвітчизники, і кожний четвертий із тих, хто не повернувся з Афганістану, — українець.

Пораненими з Афганістану повернулися 8 тисяч українців, а понад 6 тисяч залишилися інвалідами. Зараз інвалідність має кожен п'ятий український «афганець».

Афганська війна тривала з 25 грудня 1979 до 15 лютого 1989 року - 3340 днів (дев’ять років, один місяць, дев’ятнадцять днів). За «Афган» 72 військовослужбовців були удостоєні звання Героя Радянського Союзу, 11 з них - українці.А за минулі після війни роки кількість померлих від ран уже перевищила число загиблих. Як виміряти це горе? За якою шкалою обчислити? Такий шкали не існує…

У складні для країни часи воїни-афганці проявили героїзм і мужність на Донбасі, де у боях загинуло більш як 70 воїнів, серед яких і перший заступник голови Української Спілки ветеранів Афганістану, Герой України легендарний Олег Міхнюк. Пройшовши пекло Афгану, мужній десантник загинув, боронячи незалежність і цілісність Батьківщини вже сьогодні...

Ця війна зламала життя багатьом молодим хлопцям. Незважаючи ні на що, вони чесно виконували свій громадянський обов’язок, залишалися вірними присязі до кінця.

15 лютого ми схиляємо голови перед світлою пам’яттю полеглих, вшановуємо тих, кому довелося воювати в чужих країнах.© ВП «Стахановський педагогічний коледж Луганського національного університету імені Тараса Шевченка», 2016