Стахановський педагогічний коледж18 травня - День скорботи і пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу


18 травня 1944 року розпочалася операція з депортації кримських татар. У цей день вшановують пам'ять жертв цього злочину (під час головної хвилі депортації 18-20 травня було виселено 180 014 осіб), а також відзначають його як День боротьби за права кримськотатарського народу. З метою збереження історичної пам’яті та громадянського виховання студенти ВП «Кадіївський педагогічний коледж ЛНУ імені Тараса Шевченка разом з викладачем суспільних дисциплін Яритою А.В. стали учасниками онлайн-лекції та вшанували День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу – пам’ять про злочинні акції, сплановані та здійснені радянськими каральними органами у 1944 році.Студенти дізналися, що Депортація кримськотатарського населення розпочалася о 3-й годині ранку 18 травня 1944 року і завершилася в основному 20 травня. До операції було залучено 32 тис. співробітників НКВС. Депортованим давалося на збори від кількох хвилин до півгодини, дозволялося брати з собою особисті речі, посуд, побутовий інвентар та провізію в розрахунку до 500 кг на родину. У реальності ж вдавалося зібрати в середньому 20-30 кг речей та продуктів, абсолютна більшість майна залишалася і була конфіскована державою. Зафіксовано численні випадки мародерства. Протягом 2 днів кримських татар звозили машинами до залізничних станцій Бахчисарая, Джанкоя та Сімферополя, звідки ешелонами відправляли на схід.

Викладач зауважив, що під час головної хвилі депортації (18-20 травня) виселено 180 014 осіб, для перевезення яких було використано 67 ешелонів. Крім того, 6 тис. мобілізованих військкоматами протягом квітня-травня кримськотатарських юнаків окремо відправлено на наряди Головного управління формування резервів до Гурьєва (Атирау, Казахстан), Куйбишева та Рибінська, а ще 5 тис. кримських татар заслано на роботи до таборів тресту «Московуголь». Разом вигнано з Криму за перші два дні 191 044 осіб. Окремо 5989 чоловік, звинувачених у співпраці з німцями, та іншого «антирадянського елементу» заарештовано під час депортації. Вони потрапили до ГУЛАГу і в подальшому не враховувалися в загальних зведеннях про вигнанців.Під час онлайн- лекції були використані матеріали та архівні фото (Кримські татари в місцях спецпоселень після депортації в 1944 році).

  memory.gov.ua/news/krimski-tatari...

а також уривки з фільмів «Хайтарма»


  ctrcenter.org/ru/media/13...

«Чужа молитва»


  kino-teatr.ua/film/chuja-molitva...

Безумовно, що це не тільки щирий акт пошани, але це і потреба проводити такі заходи, щоб в майбутньому уникнути повторення подібних катастроф.Схиляємо голови, вшановуємо і пам’ятаємо!

© ВП «Стахановський педагогічний коледж Луганського національного університету імені Тараса Шевченка», 2016